DA LI SU ČVORIĆI NA ŠTITNOJ ŽLIJEZDI OPASNI? Obratite pažnju kako gutate, jedan simptom je znak za operaciju

Većina ovih čvorića je benignapa se preporučuje redovno praćenje u dogovoru sa lekarom. Najčešče se pregledi obavljaju jednom u godinu dana ili jednom u šest meseci. Ultrazvučna metoda može da pomogne u proceni čvorića, a ponekad je potrebna i biopsija koja se izvodi tankom iglom. Sadržaj se zatim analizira i u zavisnosti od rezultata određuje se dalji tok terapije.

Ako “čvor” na štitnoj žlezdi izaziva probleme sa glasom ili gutanjem, lekar može da uputi pacijenta na operaciju. U tom slučaju otkloniće deo štitne žlezde ili ceo organ, ukoliko je potrebno. Ako se analizom uzorka ustanovi da je u pitanju rak, verovatno će operacijom biti otklonjen veći deo organa, a pacijent će početi da koristi hormonsku terapiju. Veliki broj pacijenata uspešno prolazi kroz oporavak nakon operacije raka štitne žlezde.

Stručnjaci savetuju da ne posmatrate svaki “čvorić” na štitnoj žlezdi kao veliku opasnost, ali da svaku, pa i najmanju promenu, prijavite lekaru na vreme, kako bi šanse za brz i uspešan oporavak bile veće,

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.