Znate li šta jedete? Ako ikada primijetite OVO na svojim jajima, odmah ih bacite!

Ako ikad vidite ovo na jajima, odmah ih bacite u smeće…

Meka i ukusna jaja su hrana puna proteina i doprinose zdravlju. No stručnjaci upozoravaju da jaja ponekad mogu biti dom opasnih bakterija koje uzrokuju zdravstvene probleme.

Zašto je dobro jesti jaja?
Neki smatraju da su jaja dobar vid prevencije od razvoja bolesti jer jačaju imuni sistem koji se bori protiv virusa i infekcija. Mnogi kažu da svakodnevno jesti jaja nije zdravo, ali to nije istina. Jedina istina je da treba biti umjeren kada ih konzumirate.

Jaja su najčešći oblik proteina koji je koristan za organizam i za mršavljenje, a za normalan nivo holesterola ne treba jesti više od dva jaja dnevno – opasnost od holesterola se krije u žumancetu. Jaje sadrži oko 212 mg dobrog holesterola, koji pomaže u regulaciji nivoa lošeg holesterola. Žumanjci su također bogati luteinom i zeaksantinom, dva antioksidansa koji smanjuju rizik od makularne degeneracije. Jedite jaja i nećete imati problema sa vidom u starosti.

Međutim, treba paziti da im nije istekao rok trajanja kako biste izbjegli zdravstvene probleme. Upravo iz tog razloga Ministarstvo poljoprivrede SAD-a (USDA) savjetuje da se prije konzumiranja treba zaštititi i provjeriti nije li jaje pokvareno.

Ovako ćete saznati da jaje treba baciti…
Promjena boje bjelanjka
Ako bjelanjci poprime bisernu ili ružičastu nijansu, odmah bacite jaje, savjetuju stručnjaci USDA. Promjena boje, koliko god bila suptilna, može ukazivati ​​na to da je jaje zaraženo bakterijom Pseudomonas, koja je najčešće odgovorna za kvarenje hrane, ali i za trovanje hranom, kažu stručnjaci.

“Ova bakterija stvara pigment u bjelanjku, pa ako primijetite da bjelanjak nije boje koju prepoznajete, bacite je”, savjetuju stručnjaci iz Centra za sigurnost.

Bakterije Pseudomonas mogu uzrokovati druge vidljive promjene. Osim što mijenja boju bjelanjka, jedno istraživanje tvrdi da ova bakterija uzrokuje i druge vidljive promjene. Dakle, to može biti promjena mirisa, a bijelo također može poprimiti zelenkastu boju.

Da li su vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu sa svojim prijateljima!

PREUZETO