BIJELA PJENA na medu. Malo ljudi zna šta to zaista znači!
Bijeli premaz na medu može biti uznemirujući, posebno ako se pojavi nakon dužeg skladištenja. Međutim, to nije razlog da čaša meda završi u smeću. Na šta ukazuje ovaj specifičan sediment?
1. Bijeli premaz na medu
Generacijama se med smatra jednim od najvrednijih proizvoda.
Za to nije zaslužan samo ukus, već i svojstva koja promovišu zdravlje. Med ima protuupalna, antibakterijska, ekspektoransna, imunološka i antialergijska svojstva.
Prirodni med se koristi u prevenciji i liječenju respiratornih bolesti. Pomaže i kod problema sa probavnim traktom (npr. ulkusna bolest, gastritis, zatvor) i blagotvorno djeluje na rad srca.
Bijela pjena na medu nije znak kvarenja meda.
Nije ni čudo što želimo da proizvod bude najboljeg mogućeg kvaliteta. Da li bijeli premaz koji primijetimo nakon otvaranja tegle treba da bude alarmantan?
Iako se takav talog može povezati s pokvarenom hranom, u slučaju meda ne znači ništa opasno.
Bijeli premaz ne ukazuje na kvarenje proizvoda, već je rezultat prirodnog procesa koji se odnosi na kristalizaciju glukoze sadržane u medu.
2. Pozitivan signal
Ponekad možete primijetiti i pjenasti premaz na površini meda. To također nije razlog za zabrinutost.
To nisu ništa drugo do mjehurići zraka koji se oslobađaju prilikom kristalizacije meda, a pčelari ovu pojavu nazivaju “cvjetanjem”.
Još jedan aspekt koji može biti zabrinjavajući u pogledu pojave bijele pjene na medu je kvasac.
Međutim, to treba smatrati pozitivnim signalom. To dokazuje da je ovaj proizvod biološki aktivan. Osim toga, nije podvrgnut nezdravim i nepotrebnim toplinskim procesima, što znači da je med visokog kvaliteta.
Da li su vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu sa svojim prijateljima!
PREUZETO