Provjerite je li vaša ŠTITNJAČA zdrava! Jednostavan samopregled je gotovo 100% točan

Štitnjača je jedna od najvećih endokrinih žlijezda kod ljudi. Nalazi se u prednjem dijelu vrata. Režnjevi štitnjače nalaze se s obje strane dušnika.

Liječnici preporučuju ultrazvučni pregled štitnjače svake dvije godine. Između ultrazvučnih pregleda trebali bismo sami redovito kontrolirati štitnjaču. Kućni pregled štitnjače vrlo je jednostavan i može pomoći u otkrivanju čvorova ili asimetričnih promjena koje obično ukazuju na bolest štitnjače. Povećana štitnjača može vršiti pritisak na vrat i jednjak. Pravilno obavljenim samopregledom neke se promjene mogu uočiti i “golim okom”, potvrđuje liječnica Kelly Wood.

Samopregled štitnjače korak po korak
Sve što vam treba za ovaj kućni test štitnjače je ogledalo i čaša vode. Stanite ispred ogledala tako da dobro vidite prednji dio vrata. Zatim lagano nagnite glavu i ispružite vrat prema gore prije nego što popijete vodu. Dok gutate, pažljivo promatrajte svoj vrat u ogledalu bez savijanja glave. Pokretni jednjak olakšat će otkrivanje kvržice ili asimetričnih promjena. Možete ponovno uzeti vodu u usta i ponoviti promatranje.

Štitnjaču možete palpirati i kod kuće. Objema rukama dotaknite prednju stranu vrata i pokušajte napipati ima li kvržica te procijenite je li štitnjača bolna i provjerite je li tvrda ili mekana.

Ispitivanje pomoću termometra
Prije 50 godina američki znanstvenik Broda Otto Barnes otkrio je da je tjelesna temperatura odličan pokazatelj rada štitnjače. Ipak, temperaturu treba izmjeriti odmah nakon buđenja, dok ste još u krevetu. Barnes je primijetio da je abnormalna jutarnja temperatura prvi znak upalnog procesa u štitnjači. Izumio je BBTT test, koji se dokazao u studijama u kojima je sudjelovalo nekoliko tisuća pacijenata. I pokazao se učinkovitijim od kemijskih testova.

Osim toga, promjene u normalnim temperaturama kod pacijenata podvrgnutih hormonskoj terapiji pokazale su učinkovitost testa. Zato pripremite termometar prije spavanja. Staklo će biti najprikladnije jer daje najtočnije vrijednosti. Čim se probudite, odmah stavite toplomjer pod pazuh. Ostavite ga dulje nego inače, oko 10 minuta, a zatim zabilježite rezultat. Normalni raspon je od 36,5°C do 36,8°C.

Važno je da se ne mjerite ni pri najmanjoj infekciji, nakon konzumiranja veće količine alkohola ili nakon više tjelovježbe nego inače prethodnog dana. Žene bi trebale mjeriti temperaturu u danima kada nema menstruacije ili ovulacije jer se u te dane tjelesna temperatura može razlikovati od prosječne tjelesne temperature.

Kako interpretirati rezultate
Ako je vaša temperatura između 36,5°C i 36,8°C, sa štitnjačom je sve u redu. Ako vam je jutarnja temperatura ispod 36,5°C, to može ukazivati ​​na hipotireozu. Štitnjača ne radi aktivno kako bi trebala. Vjerojatno zato imate simptome kroničnog umora, depresije, čestih prehlada te problema s pamćenjem i koncentracijom. U najnaprednijim slučajevima dolazi do prekomjernog gubitka kose.

Ako vaša jutarnja bazalna temperatura prelazi 36,8°C, to ukazuje na hipertireozu. To se događa kada je štitna žlijezda preaktivna. Vjerojatno se u tijelu odvija jak upalni proces. Ne zaboravite da je za “čistoću” rezultata postupak potrebno ponoviti najmanje tri puta zaredom u tri uzastopna dana.

Izvor: National Library of Medicine, Healthline, Healthline