Ove kritične simptome venske tromboze podcjenjuje 94% ljudi. MEĐUTIM, ovo je posljednje upozorenje koje bi vam jednog dana moglo spasiti život
Ako se u venama stvaraju ugrušci, to može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. Važno je prepoznati simptome ove potencijalno po život opasne komplikacije.
Tromboza je stvaranje ugrušaka u krvnim žilama, što može izazvati ozbiljne posljedice ako se brzo ne identificira i ne liječi. Dr. Darragh O’Carroll ističe važnost prevencije i ranog otkrivanja tromboze ne samo za pojedinca, već i za društvo u cjelini. U nastavku pogledajte simptome duboke venske tromboze i shvatit ćete zašto je važno biti informiran o ovom stanju koje može biti opasno po život.
Bol i oteklina
Kao što je spomenula dr. E. Mimi Arquilla, najčešći simptomi venske tromboze uključuju bol i oticanje u nogama ili rukama. Ugrušak može blokirati prirodnu cirkulaciju krvi, što dovodi do nesnosne boli. Povećani tlak u krvnim žilama može lako dovesti do otekline, koja je jasno vidljiva i opipljiva.
Promjena boje vena
Tromboza može uzrokovati da zahvaćene vene postanu crvene ili plave, kažu stručnjaci. Ova pojava može ukazivati na prisutnost upale ili prekomjerno opterećenje venskog sustava zbog ugruška. Promjene boje u venama mogu pružiti korisne informacije o stanju tromboze i poslužiti kao signal onima koji bi mogli biti u opasnosti od ove ozbiljne komplikacije.
Povišena temperatura
Ako dođe do tromboze, prema riječima dr. Arquille, zahvaćeno područje može pokazati povišenu temperaturu. Upala uzrokovana prisutnošću ugruška može dovesti do laganog zagrijavanja zahvaćenog područja. Ovo povećanje temperature može se percipirati kao lokalni osjećaj topline, koji nastaje kao rezultat aktiviranja obrambenih mehanizama tijela.
Umor i otežano disanje
Tromboza može ostaviti posljedice ne samo na području gdje je nastao ugrušak, već zahvatiti i cijelo tijelo. Jedna potencijalna manifestacija koju ne treba zanemariti je osjećaj iscrpljenosti i nedostatka zraka koji se mogu pojaviti kao odgovor na poremećaje cirkulacije. Uostalom, umor i otežano disanje među najčešćim su simptomima zatajenja srca, kao što smo pisali na ZdravéStravování.
Bol pri dodiru ili pokretu
Tijekom tromboze, zahvaćeno područje može reagirati bolom na dodir ili pokret. Dotično područje može pokazivati neugodan pritisak ili bol, što je reakcija organizma na patološko stanje. Ova pojava zahtijeva pažnju i stručnu njegu.
Iznenadni gubitak svijesti ili nesvjestica
U ekstremnim slučajevima tromboza može rezultirati iznenadnim gubitkom svijesti ili nesvjesticom. Ova opasna situacija često je povezana s masivnim ugruškom koji je blokirao kritičnu krvnu žilu i izazvao ozbiljno ograničenje protoka krvi u mozgu, navodi Healthline. Bolesnici trebaju biti oprezni i odmah potražiti liječničku pomoć ako se pojave bilo kakvi neobični simptomi.
Kada potražiti liječničku pomoć
Ako se pojavi bilo koji od gore navedenih simptoma, važno je odmah potražiti liječničku pomoć. Dijagnosticiranje tromboze zahtijeva specijalizirane testove kao što su ultrazvuk ili CT angiografija, navodi se u sažetom članku u časopisu Haemostasis. Pravodobno liječenje može uvelike smanjiti rizik od komplikacija poput plućne embolije ili oštećenja tkiva zbog nedovoljne cirkulacije krvi.
PREUZETO