2 podmukle bolesti koje ugrožavaju zdravlje gušterače! Upoznajte ih prije nego što bude prekasno, SAVJETUJE DOKTOR I OPISUJE SIMPTOME

Gušterača ima oblik spljoštene kruške, duga je 15 cm i naporan je organ. Međutim, ako ne radi kako treba, postaje natečen i upaljen.

Gušterača je izuzetno važan organ našeg tijela. Odgovoran je za niz osnovnih funkcija, a kao rezultat toga određuje pravilan rad cijelog organizma. Prvo, odgovoran je za lučenje hormona koji utječu na proces metabolizma ugljikohidrata. Drugo, sok gušterače koji proizvodi omogućuje probavu hranjivih tvari poput proteina i masti, kaže liječnik Saurabh Sethi.

Bolesti gušterače
Ako vaša gušterača ne radi kako treba, to može imati ozbiljne posljedice za vaše zdravlje, stoga je važno znati što učiniti, a što izbjegavati kako bi vaša gušterača radila ispravno. Ako gušterača radi ispravno, i naše tijelo radi ispravno. Koje su najteže i najčešće bolesti povezane s gušteračom i kako ih izbjeći?

Rak gušterače
Najozbiljnija bolest je rak gušterače. Problem je u tome što se obično ne dijagnosticira dok ne dosegne uznapredovali stadij. Relativno nedavno, glumci Alan Rickman i John Hurt (obojica glumili u filmovima o Harryju Potteru) podlegli su ovoj vrsti raka. Najčešća pojava je između 60. i 80. godine života. Više od 90% pacijenata s dijagnozom raka gušterače umire od ove bolesti.

Manje od 20% slučajeva raka gušterače dijagnosticira se u fazi u kojoj je bolest izlječiva. Prema Britanskoj zakladi za istraživanje raka gušterače, statistika preživljavanja ostala je ista kao i prije 40 godina, zbog nedostatka napretka u medicini. Stoga je važno znati simptome koje je potrebno provjeriti.

Pankreatitis gušterače
Simptomi se javljaju iznenada, s bolovima u gornjem dijelu trbuha, vrućicom i mučninom. Ako su blagi, nestat će nakon tjedan dana. Ako je teško, trebat će vam posebna prehrana i medicinska njega. U nekim slučajevima uzrok nije poznat. Kod drugih je to povezano sa žučnim kamencima, konzumacijom alkohola, pretilošću ili jednostavno starošću. Ako je gušterača dulje vrijeme natečena i upaljena, bolest se smatra kroničnom. Osjećat ćete bolove u gornjem dijelu trbuha, koji u većini slučajeva neće nestati.

Obilna konzumacija alkohola uzrok je približno 70% slučajeva kroničnog pankreatitisa, što povećava vjerojatnost razvoja dijabetesa. Rjeđi uzroci su pušenje, problemi s imunološkim sustavom ili nasljedna genetska mutacija.

Kako do zdrave gušterače?
Kako bi gušterača ispravno funkcionirala, morate joj osigurati pravilnu prehranu. Treba biti zdrav, uravnotežen, bogat vrijednim nutrijentima, vitaminima i mikroelementima i bez stimulansa. Alkohol i cigarete treba maksimalno ograničiti jer oni u velikoj mjeri oštećuju strukturu ovog organa. Izbjegavajte prženu hranu s visokim udjelom životinjskih masti i ugljikohidrata.

Također je poželjno smanjiti količinu konzumiranih jednostavnih šećera. Oni su neophodni za pravilno funkcioniranje jer opskrbljuju energijom, ali s njima ne smijete pretjerivati. Višak jednostavnih šećera u prehrani povećava rizik od razvoja dijabetesa.

Važno je da se hrana jede bez žurbe i da se svaki zalogaj dobro sažvače. Šećer koji opskrbljujete trebao bi dolaziti iz zdravih prirodnih izvora. Uglavnom se nalazi u voću i medu. Uz prilagodbu jelovnika, poželjno je uključiti i tjelesnu aktivnost koja pomaže u održavanju zdrave figure i pomaže u sagorijevanju suvišnih kalorija.

Izvor: Healthline, Healthline