KAKO DA ČEKIRATE VAŠ LET NA AERODROMU? Ovo je 5 KLJUČNIH STVARI – obratite pažnju na cijenu PRTLJAGA!
Pažljivo obratite pažnju na sva ova pravila
Pre polaska na aerodrom Nikola Tesla, još jednom proverite da li je vaša dokumentacija ispravna i spremna za registraciju na let, kao i da li ste uspešno rezervisali kartu. Proverite kod izabrane avio-kompanije informacije o vašem letu, a preporučujemo vam da na aerodrom dođete najkasnije dva sata pre početka leta.
Putnica koja je krajem prošlog meseca putovala u Prag detaljno je objasnila za portal Espreso na koji način trebate da prijavite vaš let na aerodromu.
“Čekiranje trebate da izvršite na aerodromu, najkasnije dva sata pre zvaničnog leta. Uglavnom to nećete moći da uradite onlajn jer postoje situacije kada neko vodi bebe i kućne ljubimce sa sobom na putovanje, tako da se zahteva neposredno čekiranje”, započinje priču naša sagovornica.
Kako da pronađete vaš let?
“Ulaskom na aerodrom trebate najpre da priđete velikom ekranu na kome trebate pronaći informacije o vašem letu. Primera radi ukoliko je vaš let za Istanbul u 10 časova pre podne, pratite brojku na ekranu koja označava čas kada krećete i gledajte ključnu reč “Istanbul”, zatim u produžetku vam piše šalter na koji trebate da se javite kako biste čekirali torbu i uzeli kartu za ulazak u avion. Dakle tri stvari su ključne: sat leta, mesto leta i šalter gde trebate stati u red”, objašnjava putnica.
Šta sve trebate imati kod sebe prilikom dolaska na šalter?
“Kada pronađete na ekranu svoj šalter, trebate da stanete u red. Za jedan let su obično predviđena jedan ili dva šaltera, sve u zavisnosti kolika je gužva u pitanju i od veličine aviona (koliki kapacitet putnika može da stane u njega). Dakle prilikom dolaska na šalter, obavezno je da ponesete vaš prtljag sa sobom jer je neophodno da ga prijavite. Spremite i vaš pasoš da ga pokažete”, kaže putnica.
Kolika je cena prtljaga?
“Pored svakog šaltera nalazi se pokretna traka. Nakon predaje pasoša, na tu traku odmah stavljate veće kofere koji su plaćeni da budu u prtljažniku. Oni se posebno plaćaju i cena se kreće od 40 do 50 evra za evropske gradove. Taj prtljag koji ste stavili na traku se direktno upućuje ka avionu kojim putujete. Ali, da naznačim ukupno možete uneti deset kilograma prtljaga”, tvrdi ona.
Šta se nalazi na kupljenoj avionskoj karti?
“Nakon obavljene provere prtljaga vi dobijate kartu za ulazak u avion. Naravno, vi ste prethodno onlajn rezervisali kartu i dobili ste rezervaciju, ali sada zvanično dobijate kartu kojom možete da uđete u avion. Na toj karti piše tačan pravac kojim će te putovati. Recimo, pisaće vam “B10”. Vi trebate otići na pasošku kontrolu gde će vam pregledali pasoš ne bi li ustanovili da je sve u redu sa njim. Nakon toga vam otvaraju sigurnosna vrata i sa pasoške idete na sigurnosnu kontrolu gde se proverava sadržaj vaše torbe sa kojom ulazite u avion“, objašnjava sagovornica.
Kada morate biti prisutni na terminalu?
“Posle sigurnosne kontrole prelazite na carinsku kontrolu gde vam se takođe kontroliše pasoš i nakon toga vi ste zvanično “ušli u državu” gde trebate da otputujete. Povratak je jako komplikovan ukoliko je neko pogrešno ušao i želi da se vrati nazad. Zbog toga pažljivo obratite pažnju na sva ova prethodna pravila. I ono što želim da naglasim jeste da najkasnije pola sata pre poletanja vi morate biti na terminalu za ukrcavanje u avion”, zaključuje naša sagovornica.
izvor: https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo/1460709/5-stvari-koje-morate-znati-prilikom-cekiranja-vase-karte-na-aerodromu?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0bHIy-EKMxHvE9I6NsfuP-DFRjwbfWlLoD1o1z4iqAog7RjZ34HWnTXvE_aem_AQwZMAjfOcGAM8fNyw-7wERswUOFp6mhYWk54Xu27oeIuUfsWLRfjzALhqO9SHoA6QZKjESlkjYC61FiCLG1x26J
(Espreso/Miloš Dojčinović)