UČINITE to svojim hortenzijama u julu i za godinu dana bit ćete ponosni na najbogatije cvijeće u okolici
Nezahtjevni i praktični grmovi koji od proljeća do kasnog ljeta rađaju doslovno bogatom bujicom cvijeća, a koje vole mnogi uzgajivači.
Riječ je o hortenzijama, grmovima čiji su cvjetovi najčešće plavi, ali se uzgajaju i bijeli, krem ili ružičasti.
Hortenzije su masivni grmovi koji uz dobru njegu mogu narasti do visine od 1-3 m.
Da bi početkom proljeća lijepo procvjetale, potrebna im je ne samo pravilna rezova, već i umjereno vlažna zemlja bogata hranjivim tvarima te sunčan položaj koji će im, međutim, pružiti ugodnu hladovinu u podne, kada je sunce na njegov najintenzivniji.
Za zalijevanje treba koristiti meku vodu, po mogućnosti kišnicu. Tvrda voda, s druge strane, uzrokuje da lišće požuti.
Plavu boju možete podržati zalijevanjem biljaka klasičnim plavim kamenom otopljenim u vodi. Ali činjenica je da vas bijela sorta nikada neće pomodriti. Međutim, postoji nekoliko načina za promjenu boje cvjetova hortenzije.
Kako razmnožiti hortenziju
Činjenica je da reprodukciju hortenzije može učiniti bilo tko. Idealne su vrtne biljke koje se mogu razmnožavati reznicama, najbolje u razdoblju od lipnja do kolovoza.
Kako to učiniti:
1. Uzmite gornji izdanak s dva para listova. Izrežite srednji par.
2. Prepolovite preostala dva lista kako biste smanjili brzinu isparavanja vode.
3. Male posude napunite supstratom za ukorjenjivanje i u njega zabodite pripremljene reznice.
4. Dobro pritisnite i ne zaboravite zaliti. Za održavanje veće vlažnosti, posude možete pokriti folijom.
Reznice za ukorjenjivanje na ovaj način treba staviti u sjenu, na primjer na terasu ili pod drvo. Ako koristite foliju, biljku redovito prozračujte i održavajte supstrat dovoljno vlažnim.
Osnove novih korijena obično se formiraju unutar dva tjedna. Zatim biljke presadite u veće posude i prvu zimu premjestite u kuću. Možete ih posaditi u vrt odmah u proljeće.
Hortenzije ove godine mogu biti najljepši ukras vrta: Evo što trebate učiniti kako biste donijeli bujicu cvijeća!
Ogromno cvijeće različitih nijansi također može preplaviti vaš vrt ove godine.
Naučite kako se brinuti za veličanstvene hortenzije i što učiniti da cvjetaju obilnije nego ikada prije. Iskusni uzgajivač podijelio je s nama dragocjene savjete o tome kako se brinuti za uzvišeno cvijeće.
Hortenzije poznajemo kao voluminozne grmove ili vučne biljke koje se šire poput loze.
Hortenzija može cvjetati od proljeća do kasne jeseni uz minimalnu njegu. Ako se pravilno brinete za biljke, u njima možete uživati i do 10 godina.
Ožujski kroj je vrlo važan!
Ako želite da hortenzija u proljeće donese bogat urod cvijeća, potrebno ju je pravilno rezati. Bez reza hortenzija će jako “narasti” i time se iscrpiti te će ubrzo ostariti.
Hortenziju metličastu i hortenziju drveća potrebno je duboko rezati. Riječ je o takozvanom radikalnom rezu, koji će uzrokovati da hortenzija formira pravilne voluminozne cvatove, poprimi lijep oblik i, što je najvažnije, količinu energije za pravilan rast.
Ove vrste hortenzija potrebno je tretirati rezanjem prošlogodišnjih izdanaka do prvih nekoliko pupova – ali to mora biti učinjeno prije nego se pupoljci počnu otvarati.
Hortenziju kalinolišta ne treba radikalno rezati, dovoljno je da joj odrežete suhe i ocvale dijelove – uklonite ih iznad prvog para zelenih pupova. Vrhovi izdanaka koje režete ne smiju biti duži od 30 cm.
Čak i hortenzija penjačica, hrastovo lišće ili gruba hortenzija ne zahtijeva dubok rez. Isto tako, kao iu prethodnom slučaju, dovoljno je ukloniti suhe, ocvale cvatove i skratiti gornje izdanke.
Tlo
Boju cvjetova hortenzije možete mijenjati jer ona ovisi o pH vrijednosti tla u kojem uzgajate biljku. Na primjer, ako želite plavu boju cvijeta, presadite ga u kiselu zemlju (pH od 3,5-4,5).
Otprilike mjesec dana prije cvatnje zalijte je vodom s dodatkom aluminijevog sulfata (5 g na 1 l vode).
Također je prikladno gnojiti gnojivom za plave hortenzije. Gnojiva koja sadrže dušik prikladna su samo u proljeće, kasnije odaberite gnojiva koja sadrže fosfor i kalij. Hortenzije ne podnose vapnenačko tlo.
Prikladna je zemlja koja sadrži treset ili posebni supstrati za hortenzije koje možete kupiti u trgovini.
Voda
Hortenzije trebaju puno vlage, posebno u razdoblju cvatnje – moraju se dovoljno zalijevati i zalijevanje mora biti redovito.
Tlo u kojem se nalaze nikada se ne smije potpuno osušiti tijekom cvatnje – inače će prerano prestati s proizvodnjom cvjetova.
Ne zaboravite redovito gnojiti gnojivom namijenjenim posebno za hortenzije.
Zimi zalijevajte samo da se korijenova balda potpuno ne osuši.
Zanimljivo je da hortenzije mogu biti vrlo otporne na bolesti i štetočine – hortenzije penjačice su posebno poznate po tom pitanju i stoga popularne među uzgajivačima.
Presađivanje
Mlade hortenzije uzgojene u posudama mogu se presađivati dva puta godišnje.
Ako se radi o starijim biljkama u vrtu, idealno ih je presađivati svake godine.
Međutim, trebali biste barem zamijeniti gornji sloj zemlje.
Reprodukcija
Hortenzije se vrlo lako razmnožavaju iz reznica. Možete ga isprobati i ove godine i uzgojiti vlastiti iz reznica umjesto kupovnih sorti.
PREUZETO