Dr Ranko Rajović: “Čak 50 ODSTO 5-godišnjaka NE ZNA DA URADI OVO, a to je znak da nešto nije završeno u razvoju”! Evo kako da provjerite FINU MOTORIKU svog djeteta

Fina motorika je važna kako bi dete moglo samostalno da obavlja svakodnevne radnje kao što su oblačenje, vezivanje pertli, zakopčavanje dugmića, baratanje makazama, ljuštenje voća ili upotreba pribora za jelo. Ona se razvija od najranijeg detinjstva, a ukoliko se zakasno sa razvojem iste, mogu da se jave određene poteškoće, prvenstveno u govoru i komunikaciji.

Dr Ranko Rajović: "Čak 50 odsto 5-godišnjaka ne zna da uradi ovo, a moralo bi da zna"
Dr Ranko Rajović: “Čak 50 odsto 5-godišnjaka ne zna da uradi ovo, a moralo bi da zna” Foto: Snežana Krstić / Ringier

Naime, područja za govor i pokrete prstiju u mozgu nalaze se vrlo blizu, pa podsticanjem razvoja fine motorike, podstiče se i razvoj govora. Kad nivo razvoja pokreta, odnosno fine motorike, odgovara uzrastu deteta, i govor se skladno razvija, pa se i opseg vokabulara povećava i u očekivanim granicama.

Doktor Ranko Rajović, osnivač NTC sistema učenja, preporučuje najjednostavniji test za utvrđivanje koliko je motorika razvijena kod deteta, a ovaj test radi se nakon treće godine života. Dete treba da položi ruku na ravnu podlogu i treba da podigne svaki prst ruke redom, ali pojedinačno. Ako ima razvijenu finu motoriku, uspeće da da odigne svaki prst od podloge, ali ako ne uspeva trebalo bi još raditi na razvoju fine motorike.

“Većini ljudi teško je da podignu treći i peti prst, ali današnja deca ne mogu ni četvrti. Čak 50 posto petogodišnjaka ne može ni to. To je nama prvi znak da nešto s prstima nije do kraja završeno. Prsti su povezani sa svim regijama unutar mozga “, rekao je dr Rajović u razgovoru sa preduzetnicom i influenserkom Aleksandrom Bezmarević.

Dr Rajović preporučuje oblikovanje plastelina, gline ili testa za razvoj fine motorikeFoto:Emanuele Capoferri / Alamy / Alamy / Profimedia / Profimedia

Ovaj stručnjak ističe da je veoma važno da se prsti aktiviraju, te za razvoj fine motorike preporučuje aktivnosti poput oblikovanja plastelina, gline ili testa. Dete takođe može da prebacuje male predmete iz jedne posude u drugu, da ubacuje sitne predmete u flašu, vežba otvaranje i zatvaranje čepova, vežba hvatanje pincetom, vezuje čvorove, baca i hvata loptu…

“Devojčice su nekada sakupljale salvete, morale su prstima da prebiraju po slojevima. Dečaci su skupljali sličice. Danas treba da osmislimo neke aktivnosti i igre kojima ćemo deci pomoći u razvoju fine motorike”, poručio je Rajović.

Dečaci su nekada skupljali sličice, a i to je doprinosilo razvoju motorike Foto:MichaelJayBerlin / Alamy / Alamy / Profimedia / Profimedia

(Index.hr)