Svaki otok mora da se liječi: Čim se pojavi, ODMAH KOD LJEKARA, a zašto su posebno opasni za žene objašnjavaju naše doktorke
Svaki otok mora da se leči čim se pojavi kako ne bi prešao u sekundarni limfedem, koji predstavlja poremećaj u cirkulaciji limfe.
Kao što voda zauzima 70 odsto površine Zemlje, tako čini i 65 do 70 našeg organizma. Antički filozof Tales je govorio da je voda u osnovi svega živog jer kao medijator omogućava komunikaciju ćelija, belančevina i drugih materija.
– Kao što mesečeve mene podižu i spuštaju nivoe vode na planeti, isto se dešava i u našem organizmu. To je uobičajena plima i oseka vode u nama. Poremećaji cirkulacije tečnosti odnose se na poremećaje cirkulacije krvi i limfe, a limfni otoci i komplikacije čine 10 odsto svih bolesti cirkulacije – kaže prim. dr Javorka Marković Delić, specijalista dermatologije i supspecijalista angiologije i predsednica Udruženja za limfedem Srbije.
Opasne blokade krvnih sudova
Zbog poremećaja cirkulacije dolazi do blokade krvnih sudova, što dovodi do tromboze, infekcije, tumora, aterosklerotske opstrukcije, tj. stanja smanjenja fizioloških količina vode.
– Poremećaj protoka limfe dovodi do limfedema, koji se vidi kao oticanje dela tela, najčešće nogu, trbuha, ruku i lica. Otoci nastaju kao posledica nakupljanja međućelijske tečnosti zbog nemogućnosti limfnog sistema da tu tečnost drenira. Taj poremećaj može biti primaran, genetski uslovljen, ili sekundaran koji nastaje kao posledica oštećenja limfnih puteva usled tumora, povreda, infekcija, zračenja, operacija, bolesti srca, jetre ili bubrega. Celulitis je jedna od komplikacija, ali to mogu da budu i hronična oštećenja kože, rane, nestabilnost u hodu, pojava proširenih vena i lipedema, uz subjektivne smetnje u vidu bolova i osećaja težine – objašnjava naša sagovornica.
Limfedemi su u fokusu zdravlja žene
Ipak, limfedemi koji su u fokusu zdravlja žene najčešće nastaju posle operacija tumora dojki i ginekoloških operacija, kao i posle primene terapije zračenja.
– Od 6 do 20 odsto žena ima limfedem posle operacije tumora, a rizik se povećava ako su prethodno imale pojavu otoka. Taj procenat se smanjuje sa poboljšanjem dijagnostike i otkrivanja bolesti u ranijem stadijumu, kao i savremenim operativnim tehnikama. Limfedem utiče na kvalitet života žena, a postoji rizik od poveaćanja gojaznosti, ekstenzivnost operativnog zahvata, infekcija, zapaljenja limfnih sudova i limfnih čvorova, te poremećaja metabolizma. Mnogo toga je detaljno opisano u mojoj knjizi „Limfedem, savremena terapija“.
Hladni otoci posle povreda
Otoci se javljaju i kao posledica različitih povreda, ne samo kostiju i zglobova već i povreda mišića i tetiva. Neke povrede imaju sezonski karakter, dok se druge javljaju tokom cele godine, naročito povrede kod sportskih rekreativaca.
– To su najčešće povrede kolena, skočnog zgloba i stopala, ali i prelomi kod starije populacije – rame, gornji deo nadlaktice i prelomi kuka, odnosno gornjeg dela butne kosti. Kada govorimo o povredama koštanozglobnog sistema, uvek očekujemo prisustvo otoka različitog obima. Ovi posttraumatski otoci su takozvani hladni otoci i lečimo ih hlađenjem, bilo ledom, krioterapijom, ili različitim gelovima i kremama, oblogama rastvorima alkohola ili rivanola, eventualno uz supstituciju enzimskim preparatima i analgeticima – kaže klinički asistent dr Ivana Glišović Jovanović, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije sa Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju UKCS Srbije.
Topli otoci kod infekcija i uboda
Prema rečima dr Glišović, sem navedenih postoje i takozvani topli otoci, koji se javljaju kod infekcija kao i kod uboda ili ujeda insekata, te kod opekotina. Takvi otoci bolje reaguju na lokalnu primenu rastvora tipa borne kiseline.
– Otok se može javiti i kod upalnih procesa na mekim tkivima, koje nisu uzrokovane mikrobiološkim agensima – tenosinovitisi, tendovaginitisi, sinovitisi. Obavezna u njihovoj terapiji, uz elevaciju, obloge, hlađenje, jeste primena nesteroidnih antiinflamatornih lekova, koji imaju protivzapaljenski i analgetski efekat. Vrlo često je uz to neophodno imobilisati tj. umiriti zahvaćeni deo ili čak i ceo ekstremitet. Svaki otok se mora lečiti čim se pojavi kako ne bi prešao u sekundarni limfedem, koji predstavlja poremećaj u cirkulaciji limfe – upozorava doktorka uz sugestiju da se u slučaju pojave bilo kakvog otoka prvo obratite lekaru.