Kako razmnožiti HORTENZIJE? Ovo je najlakši način – i NIKADA ih više ne morate kupiti!
Ako želite baštu punu hortenzija, samo kupite jednu, a ostatak uzgojite iz reznica.
Odličan način za razmnožavanje bez nepotrebnih troškova.
Lijepo uzgojenim hortenzijama možete se radovati za samo 2 mjeseca, a tada će i vas oduševiti svojim prekrasnim cvjetovima.
Dobro zapamtite ovu proceduru sa YouTube kanala Vườn & Nhà.
pristup:
Pripremite reznice hortenzije i uklonite listove sa cijele stabljike.
Ostavite dva lista samo gore.
Ovako pripremljene izdanke posadite u male saksije sa peskom i lagano prstima pritisnite pesak u blizini stabljike.
Sad dobro zalijte biljke, stavite ih na odgovarajuće mesto i redovno zalivajte po potrebi.
Nakon 1 mjeseca biljku možete pažljivo okrenuti i ona bi već trebala imati osnovni korijenski sistem.
Također možete primijetiti nove izdanke na stabljici.
Možemo isprati korijenje pod vodom i posaditi biljke u saksije sa organskom zemljom.
Ponovo redovno zalijevajte i za 2 mjeseca možete se radovati prekrasnim zelenim biljkama.
Nekoliko savjeta za lijepe hortenzije
Jedna od glavnih heroina romantičnih vrtova je nesumnjivo hortenzija.
Cvjeta od sredine juna do kraja septembra i nezaobilazna je zahvaljujući bogatim bojama i velikim cvjetovima.
Cvjetovi hortenzije mogu biti ružičasti, plavi, bijeli ili crveni. Boja cvijeća može se čak mijenjati ovisno o kiselosti tla.
To znači da vam čak i plava hortenzija može procvjetati ružičasto sljedeće godine, ako je tlo neutralno, a ne kiselo. Iskusni uzgajivači hortenzija podijelili su svoje savjete i iskustva.
Gospođa Zuzana savjetuje: „Moja hortenzija je stara oko 20 godina. Sadi se u najhladnijem dijelu bašte ispod bora, ali ipak ima dovoljno sunčeve svjetlosti za oko 3 sata dnevno.
Hortenzija voli kiselo tlo i upravo to pruža bor. Od proljeća do kasne jeseni redovno ga đubrim bar jednom sedmično stipsom i mljevenom kafom. Sada ima visinu od oko 1,8 i prečnik od 2-2,5 m.
Hortenzije razmnožavam iz reznica tako što odaberem zdrave izdanke bez oštećenja i isečem ih na dužinu od oko 10-15 cm odmah ispod jednog para listova.
Uklonim donje listove, donji dio potopim u stimulator rasta i zalijepim u odgovarajuću podlogu. Temeljito zalijevam i održavam podlogu uvijek vlažnom. Ukorijenjuje se prilično brzo.
Stipsa i mljevena kafa su savršeni sastojci za zakiseljavanje tla.”
Iskustvo gospođe Ane: „Ako nemate na raspolaganju prirodna sredstva za zakiseljavanje tla, možete pronaći odgovarajuće tečne i zrnate zamjene u vrtlarskim potrepštinama.
Prilikom razmnožavanja hortenzija u kiselo tlo umiješam malo pijeska i tek onda u njega ubacim izdanak.
Pokrijem vodom i pustim da se višak vode ocijedi. Čuvam ih na hladnom mestu i uzgajam ih samo u zatvorenom prostoru prve godine.”
Gospodin Marián je imao problema sa previše peskovitim zemljištem: „Imali smo apsolutno neodgovarajuću zemlju u bašti, jer je bila previše peskovita. Pokušao sam svašta, ali ništa nije uspjelo i uvijek sam bio samo tužan.
Sadila sam hortenzije u jamu ispunjenu kiselom zemljom, ali ni to nije bilo dovoljno. Zatim sam ih presadio u kiselo tlo u saksije. Čini se da je ovo najbolje rješenje do sada i moja hortenzija je konačno prelijepa i u cvatu.”
Gospođa Klára savjetuje: „Hortenzija ne voli direktno sunce, pa bi na sjevernoj strani trebala biti u polusjeni. Treba ga zaštititi od hladnog vjetra i propuha.
Voli kiselo tlo. Orezivanje treba obaviti samo u proleće. Mlade hortenzije možete presaditi dva puta godišnje.
Od maja do avgusta, hortenzijama je potrebno puno vode, jer je to period aktivnog rasta i cvatnje. U idealnom slučaju, koristite kišnicu.
Hortenzije zasađene na gredicama takođe mogu da podnesu zimu, dovoljno je da im umotate snop lišća blizu korena ili ih prekrijete drkinjom.
Hortenzije gospođe Evke vole sirće
Moje hortenzije se nikada nisu dobro snašle u bašti, a problem je bilo slabo kiselo tlo.
Lijek za ovaj problem je obično sirće. Pomiješajte šolju bijelog sirćeta sa 4 litre vode i ovim rastvorom zalijte tlo oko biljaka. Ovo radim redovno već nekoliko godina i od tada se moje hortenzije odlično snalaze.
Nikada nemojte saditi hortenzije u blizini smreke, ovo drvo ima plitko korijenje i oduzimaće joj vlagu.
Sretno!